Synod

25 marca 2022

Ojciec Święty Franciszek w niedzielę 10 X 2021 r. zainaugurował XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja", który potrwa do 2023 r.

Papież pragnie, aby ten Synod nie był jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, by w tym synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi, ale wszyscy, „bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Św., a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana." Dlatego też Synod jest podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny w Rzymie.

Pierwszym etapem Synodu jest faza diecezjalna, której uroczyste otwarcie w naszej diecezji nastąpiło w niedzielę 17 października, w katedrze ełckiej.

W niedzielę, 24 X 2021 r., we wszystkich parafiach diecezji ełckiej zainaugurowano prace Synodu odmawiając po raz pierwszy modlitwę synodalną. Podczas pierwszego etapu drogi synodalnej Kościół skupi się na tym, kto jest ,,towarzyszem podróży", kto jest na uboczu, na marginesie, jak słuchani są świeccy, zwłaszcza młodzi i kobiety, jaka jest przestrzeń dla głosu mniejszości, odrzuconych i wykluczonych. A także jakie są stereotypy, kontekst społeczny i kulturowy, w którym żyjemy. Wszyscy są zachęcani do odważnego wypowiadania się. Podczas dyskusji synodalnych będzie możliwość określenia, jak inspiruje ludzi modlitwa i celebracja liturgiczna, jak promować aktywne uczestnictwo wszystkich wiernych w liturgii i sprawowaniu funkcji uświęcającej, jaka jest przestrzeń dla sprawowaniu posług liturgicznych, w jaki sposób zaangażować ludzi w promowanie sprawiedliwości społecznej itp.

Synod jest okazją do uświadomienia sobie, gdzie jesteśmy na drodze budowania synodalnej wrażliwości, a więc do wskazania, jakie napotykamy trudności, a jakie mamy dobre praktyki i doświadczenia.

Zostały przygotowane materiały, które stanowią pomoc do przeprowadzenia spotkań synodalnych przez różne grupy w parafii, aby wypowiedzieć się w tematach zaproponowanych przez Stolicę Apostolską. Materiały te można znaleźć  głównie w internecie, ale dla chętnych będą też dostępne w formie drukowanej.

Każdy wierny może wziąć udział w pracach synodu—w tym celu należy zgłaszać się do swojego proboszcza i do osób odpowiedzialnych.

Każdy wierny może też wziąć udział w pracach Synodu indywidualnie, (ale nie anonimowo) przesyłając swoje refleksje na adres: synod-sugestie@diecezja.elk.pl lub zwykłą pocztą na adres Kurii Biskupiej z dopiskiem „Synod".

Modlitwa za Synod

Stoimy przed Tobą, Duchu Święty, Gromadząc się w Twoje Imię.
Oprócz Ciebie nie mamy innego Przewodnika
Czuj się w naszych sercach jak w swoim domu
Pokaż nam drogę, którą mamy iść I to jak nią iść.

Jesteśmy słabi i grzeszni
Nie pozwól jednak, abyśmy ulegali temu, co w nas nieuporządkowane
By niewiedza sprowadziła nas na manowce, A podziały kierowały naszym postępowaniem.

Daj nam w Tobie odnaleźć naszą jedność Abyśmy mogli razem zmierzać ku wieczności
Nie porzucając drogi prawdy, I tego co jest słuszne.

O to wszystko prosimy Cię Duchu Święty, który działasz w każdym miejscu i czasie,
w jedności z Ojcem i Synem, na wieki wieków. Amen.